Home All Items Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
Triac BT139-800  ( Pack of 5 Pcs)
Back to products
16TTS12 SCR
Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
  • Maximum repetitive peak and off-state voltage (VDRM): 800 V
  • Maximum average on-state current (IT(AVR)): 16 A
  • Non repetitive surge peak on-state current (ITSM): 160 A
  • Triggering gate voltage (VGT): 1.8 V
  • Peak on-state voltage drop (VTM): 1.6 V
  • Triggering gate current (IGT): 50 mA
Buy Now
Compare
Category: All Items Tags: BTA16-800B, Triac BTA16-800B
Description
BTA16-800B
BTA16-800B BTA , LOGIC LEVEL & STANDARD 16A
TRIACS MAIN FEATURES:
A2 Symbol Value Unit G IT(RMS) 16 A A1 VDRM/VRRM 600, 700 and 800 V A2 IGT (Q1) 10 to 50 mA A1 A2 DESCRIPTION G Available either in through-hole or surface-mount packages, the BTA/BTB16 and T16 triac series is D2PAK (T16-G) suitable for general purpose AC switching. They A2 can be used as an ON/OFF function in applications such as static relays, heating regulation, INDUCTION
Related products
-10%
ULN2003
Compare
ULN2003 SMD IC Original ( 10 Pieces Pack )
All Items, Smd IC's, Transistor's
Add to cart
-20%
LM358
LM358 I SMD IC I Dual Op-Amplifier ( 10 Pcs Pack)
Accessories, All Items, Smd IC's
Add to cart
-13%
EBHBV1R2
EBHBV1R2 Microtek Microcontroller SMD IC For V2, V3, V4, V5
Microcontroller IC's, All Items, Smd IC's
-17%
Capacitor 470uf 63v
Capacitor 470uf 63v ( Pack of 10 pcs)
All Items
-20%
NE555DR Precision Timer SMD IC – SOIC-8
All Items
-23%
Sukam Shark Micro ic
Sukam Shark Micro ic 12v Best Quality
Microcontroller IC's, All Items
Rated 4.00 out of 5
-17%
LM324 DIP IC
LM324 DIP IC (5 Pcs)
All Items, DIP IC's
-51%