Home All Items Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
Triac BT139-800  ( Pack of 5 Pcs)
Back to products
16TTS12 SCR
Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
  • Maximum repetitive peak and off-state voltage (VDRM): 800 V
  • Maximum average on-state current (IT(AVR)): 16 A
  • Non repetitive surge peak on-state current (ITSM): 160 A
  • Triggering gate voltage (VGT): 1.8 V
  • Peak on-state voltage drop (VTM): 1.6 V
  • Triggering gate current (IGT): 50 mA
Buy Now
Compare
Category: All Items Tags: BTA16-800B, Triac BTA16-800B
Description
BTA16-800B
BTA16-800B BTA , LOGIC LEVEL & STANDARD 16A
TRIACS MAIN FEATURES:
A2 Symbol Value Unit G IT(RMS) 16 A A1 VDRM/VRRM 600, 700 and 800 V A2 IGT (Q1) 10 to 50 mA A1 A2 DESCRIPTION G Available either in through-hole or surface-mount packages, the BTA/BTB16 and T16 triac series is D2PAK (T16-G) suitable for general purpose AC switching. They A2 can be used as an ON/OFF function in applications such as static relays, heating regulation, INDUCTION
Related products
-11%
LM339 SMD IC
Compare
LM339 SMD IC Quad Differential Comparators SOIC-14(10 Pcs)
Smd IC's, All Items
Add to cart
-51%
MC33883HEG
MC33883HEG SMD H-Bridge GATE Driver IC-New
All Items, Driver Card's, Smd IC's
Add to cart
-20%
74HC595D SMD IC
74HC595D SMD IC 8 Bit Shift Register
All Items, Optocoupler, Smd IC's, Voltage Regulators
-33%
LM311
LM311 Voltage Comparator DIP-8 Package
All Items, Smd IC's
-13%
EBHBV1R2
EBHBV1R2 Microtek Microcontroller SMD IC For V2, V3, V4, V5
Microcontroller IC's, All Items, Smd IC's
-45%
ISL83202IBZ
ISL83202IBZ SMD Driver IC-New
Driver Card's, All Items, Smd IC's
Rated 5.00 out of 5
-20%
220uF 25V Electrolytic Capacitor
220uF 25V Electrolytic Capacitor (10 Pcs)
Capacitors, All Items
-30%