Home All Items Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
Triac BT139-800  ( Pack of 5 Pcs)
Back to products
16TTS12 SCR
Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
  • Maximum repetitive peak and off-state voltage (VDRM): 800 V
  • Maximum average on-state current (IT(AVR)): 16 A
  • Non repetitive surge peak on-state current (ITSM): 160 A
  • Triggering gate voltage (VGT): 1.8 V
  • Peak on-state voltage drop (VTM): 1.6 V
  • Triggering gate current (IGT): 50 mA
Buy Now
Compare
Category: All Items Tags: BTA16-800B, Triac BTA16-800B
Description
BTA16-800B
BTA16-800B BTA , LOGIC LEVEL & STANDARD 16A
TRIACS MAIN FEATURES:
A2 Symbol Value Unit G IT(RMS) 16 A A1 VDRM/VRRM 600, 700 and 800 V A2 IGT (Q1) 10 to 50 mA A1 A2 DESCRIPTION G Available either in through-hole or surface-mount packages, the BTA/BTB16 and T16 triac series is D2PAK (T16-G) suitable for general purpose AC switching. They A2 can be used as an ON/OFF function in applications such as static relays, heating regulation, INDUCTION
Related products
-20%
LM358
Compare
LM358 I SMD IC I Dual Op-Amplifier ( 10 Pcs Pack)
Accessories, All Items, Smd IC's
Add to cart
-33%
SFZ3 V3 TX V2
SFZ3 V3 TX V2 Microtek SQ/W Microcontroller IC
Microcontroller IC's, All Items
Add to cart
-20%
220uF 25V Electrolytic Capacitor
220uF 25V Electrolytic Capacitor (10 Pcs)
Capacitors, All Items
-37%
IR2110 SMD
IR2110 SMD Driver IC- High and Low Side
Smd IC's, All Items, Driver Card's
-30%
IRFB7545PBF – 60V 95A N-Channel Power MOSFET TO-220
IRFB7545PBF N-Channel MOSFET – 60V 95A New (10 Pcs)
All Items, Mosfets
-23%
Sukam Shark Micro ic
Sukam Shark Micro ic 12v Best Quality
Rated 4.00 out of 5
-20%
S72295 SMD IC for electronics repair and DIY projects
S72295 SMD IC | Driver IC- New
All Items, Driver Card's, Smd IC's
-11%