Home All Items Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
Triac BT139-800  ( Pack of 5 Pcs)
Back to products
16TTS12 SCR
Triac BTA16-800B ( Pack of 5 Pcs)
  • Maximum repetitive peak and off-state voltage (VDRM): 800 V
  • Maximum average on-state current (IT(AVR)): 16 A
  • Non repetitive surge peak on-state current (ITSM): 160 A
  • Triggering gate voltage (VGT): 1.8 V
  • Peak on-state voltage drop (VTM): 1.6 V
  • Triggering gate current (IGT): 50 mA
Buy Now
Compare
Category: All Items Tags: BTA16-800B, Triac BTA16-800B
Description
BTA16-800B
BTA16-800B BTA , LOGIC LEVEL & STANDARD 16A
TRIACS MAIN FEATURES:
A2 Symbol Value Unit G IT(RMS) 16 A A1 VDRM/VRRM 600, 700 and 800 V A2 IGT (Q1) 10 to 50 mA A1 A2 DESCRIPTION G Available either in through-hole or surface-mount packages, the BTA/BTB16 and T16 triac series is D2PAK (T16-G) suitable for general purpose AC switching. They A2 can be used as an ON/OFF function in applications such as static relays, heating regulation, INDUCTION
Related products
-24%
MOSFET IRFZ44N
Z44N MOSFET
Compare
IRFZ44N MOSFET – 55V 49A N-Channel Power MOSFET TO-220 Package
All Items, Mosfets
Add to cart
-13%
Microtek EBHB-SGP-V1R2
Microtek EBHB-SGP-V1R2 DIP Microcontroller IC
Microcontroller IC's, All Items, Smd IC's
Add to cart
-17%
Capacitor 470uf 63v
Capacitor 470uf 63v ( Pack of 10 pcs)
All Items
-20%
LM358
LM358 I SMD IC I Dual Op-Amplifier ( 10 Pcs Pack)
Accessories, All Items, Smd IC's
-20%
74HC595D SMD IC
74HC595D SMD IC 8 Bit Shift Register
All Items, Optocoupler, Smd IC's, Voltage Regulators
-10%
ULN2003
ULN2003 SMD IC Original ( 10 Pieces Pack )
All Items, Smd IC's, Transistor's
-20%
220uF 25V Electrolytic Capacitor
220uF 25V Electrolytic Capacitor (10 Pcs)
Capacitors, All Items
-20%